צור קשר עוד היום

אחסון מזון ותרופות בחדרי קירור והקפאה

מפעלים ועסקים בהם יש שימוש במזון ותרופות חייבים להחזיק אותם בטמפרטורה נמוכה בתוך חדרי קירור או הקפאה, בהתאם להנחיות התחזוקה והסוג שלהם. המאמר יעסוק בהתאמת הטמפרטורה לסוג המזון או התרופה ובאחוזי הלחות המתאימים להם.

אלו מוצרים מחייבים קירור?

כל מוצר אותו רוכשים במרכולים או בבתי המרקחת צריך להיות מוחזק באופן המתאים לו על מנת שיהיה טרי וישמור על הבריאות. משרד הבריאות הוציא הנחיות ברורות לאחסון מזון ותרופות שיש להקפיד עליהן. ישנם מוצרים שיש להם עמידות לאורך זמן והם אינם נוטים להתקלקל מהר כמו מוצרים יבשים שלא זקוקים ללחות. מצד שני, קיימים מוצרים כמו: בשר, מוצרי חלב, פירות ותרופות שעמידים רק בקירור כיוון שהם כוללים מרכיבים ותמיסות חיות והתוקף שלהם קצר טווח ללא קירור. הסיבה לכך טמונה בעובדה שהם עלולים לפתח בקטריות. יתרה מכך, מוצרים נוזליים כמו יין, נוזלים או משקאות אחרים מעובדים ובעלי חומרים משמרים, יכולים להיות בקירור לזמן ארוך.

מדוע חשוב להקפיד על אחוזי לחות מתאימים?

אחוזי הלחות שונים בהתאם לטמפרטורה באוויר. כשיש טמפרטורה גבוהה, אחוזי הלחות גבוהים ובטמפרטורה נמוכה אחוזי הלחות נמוכים. כדי לשמר מוצרים ותרופות חייבים לשמר מוצרים מסוימים בתנאי לחות המתאימים להם. למשל את האנטיביוטיקה יש לאחסן בחדר קירור עם ויסות לחות בין 55-65 אחוזי לחות, לעומת תרופות אחרות אותן משמרים בסביבה יבשה. חדר הקירור מווסת את מידת הלחות הרצויה בהתאם לסוג התרופה. לפיכך, התרופות אינן זקוקות להקפאה ובדרך כלל יש לקרר אותן בטמפרטורה של 10 מעלות. לעומתן, מוצרי מזון מסוימים ניתן להקפיא.

התאמת הטמפרטורה לסוג התרופה או המוצר

מקררים תעשייתיים המאחסנים מוצרים מעובדים עד ל-30 יום מאטים את ההתפתחות של החיידקים העלולים לגרום למוצרים להתקלקל. למשל, מוצרי חלב, דגים מעושנים ואף פירות וירקות בתנאים מסוימים. לעומת זאת, חדרי קירור לתרופות ומוצרים אחרים עושים שימוש בקירור סטנדרטי באמצעות קירור בסביבה לחה, קירור באוויר וקירור בקרח. כדי לקרר בשר, עופות ומוצרי חלב משתמשים בטמפרטורה של 1-2 מעלות. אך ישנם מוצרים שיש להחזיק באפס מעלות, דהיינו בהקפאה כדי להבטיח את העמידות שלהם והשימוש בהם. תרופות אנטיביוטיות, הורמונליות וויטמינים מאחסנים בטמפרטורה של 18-20 מעלות. כדי שהתנאים יהיו אופטימליים ובהתאם לסוג התרופה או המוצר יש לבדוק באופן שוטף פרמטרים נוספים.

חשיבות בדיקת רטיבות ובהירות תאורה

את רוב התרופות מאחסנים במקום יבש ולכן צריך לווסת את כניסת הלחות אליהן. כשהתרופות נמצאות בקירור יש לשים לב לרמת הרטיבות כדי למנוע את החדירה של הלחות ולאחסן אותן במכלים אטומים. בנוסף, ישנן תרופות הרגישות לאור וזקוקות למקום חשוך. לפיכך, יש לשמור בחדר הקירור על תאורה כהה ומינימלית, ולאחסן את התרופות במכלים אטומים. ככל שהתרופות יישמרו בסביבה המתאימה להן, כך הן יהיו אפקטיביות יותר.

עשוי לעניין אותך: חדרי קירור